آیا زرده تخم مرغ موجب افزایش کلسترول و بیماری قلبی می شود؟

 

مطالعات متعددی بر روی تأثیر مصرف تخم‌مرغ بر سطح کلسترول سرم و سلامت قلب و عروق انجام گرفته است که نتیجه‌گیری‌های متفاوتی از آن گرفته شده است.

برخی معتقدند که افراد سالم روزانه باید کمتر از 300 میلی‌گرم کلسترول مصرف کنند. مثلا، یک تخم‌مرغ متوسط، حدود 200 میلی‌گرم کلسترول دارد.

برخی دیگر می‌گویند، بالغین سالم می‌توانند بدون نگرانی از خطرات بیماری‌های قلبی، تخم‌مرغ را مصرف کنند، چرا که مزایای تغذیه‌ای مصرف تخم‌مرغ به‌ وضوح از عوارض آن بیشتر است.

به عنوان مثال، در یک مطالعه آینده نگر در کشور کره، که بر بیش از 2800 نفر از بالغین بالای 40 سال انجام شد، به این نتیجه رسیدند که، مصرف تخم‌مرغ بیشتر، ریسک سندرم متابولیک را در هر دو جنس مرد و زن، کاهش می‌دهد.

همچنین در یک مطالعه در سال 2015 به این نتیجه رسیدند که، مصرف روزانه دو عدد تخم‌مرغ، به مدت 6 هفته، عارضه‌ای برای بیماران عروق قلبی ندارد.

 

کلسترول در رگ ها


درهرحال امروزه شاهد رشد شواهد علمی هستیم که ارتباطی بین مصرف تخم‌مرغ و بیماری‌های قلبی- متابولیک را نشان نمی‌دهند.


به‌همین‌دلیل، انجمن‌های بین المللی پزشکی، تغییراتی در دستورالعمل‌های جدید خود، مبنی‌بر عدم محدودیت دریافت تخم‌مرغ یا کلسترول، منتشر کرده‌اند و تخم‌مرغ را به‌ عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالمی، ترویج می‌دهند؛ چرا که، کلسترول رژیم غذایی به‌طورکلی، و کلسترول موجود در تخم‌مرغ به‌طور خاص، تاثیرات محدودی بر کلسترول خون، و بیماری‌های قلبی عروقی دارد.

 

دکتر فاطمه مرادی

پزشک و متخصص طب ایرانی (MD_PhD)

کپی مطالب ، با ذکر نویسنده و لینک سایت اخلاقی و مجاز است.